II. 2 – chodzenie w szorach na wprost

wpis w: Ćwiczenia | 0

II. 2.  chodzenie na smyczy przy nodze na wprost (w szorkach)

Ćwiczenie wykonujemy identycznie jak podczas uczenia psa chodzenia na smyczy przy nodze na prost, tyle tylko ,że pieska ubieramy już w szorki oczywiście bez pasów zaprzegowych.

Nasz kandydat na misia zaprzegowego musi umieć swobodnie chodzić jak najbliżej człowieka. W zasadzie musi to robić na smyczy ponieważ ta umiejętnośc będzie wykorzystana później przy prowadzeniu psa z wózkiem czy sankami. Ideałem jest by piesiul chodził tak jak to wymagają profesorowie na zajęciach PT „opierając” swój bark o nasze kolano. Nam chodzi o wygodę pracy z psem a nie o jego musztrowanie, ale choćby ze względu na wielkość nowofundlanda takie „ustawienie” będzie najbardziej  korzystne.

Podczas nauki używamy komendy z której już zawsze będziemy korzystali gdy będziemy ruszali z psem w zaprzęgu. Może to być kazda komenda, ważne by była krótka, zwięzła i zawsze taka sama. My używamy „ruszaj”, ale może „ na przód” itp. Jednocześnie można od razu jakby przy okazji wpajać mu poruszanie się w określonym kierunku używająć komendy „na wprost” albo po prostu „na przód” (co będzie oznaczało idz do przodu).

W języku maszerów – na przód to hike, a na wprost (prosto ignorując zakręty) to on by. Ale oczywiście my sami musimy ustalić język jakim będziemy posługiwali się podczas pracy z psem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *