II. 3 – chodzenie w szorach w różnych kierunkach

wpis w: Ćwiczenia | 0

II.3.  chodzenie na smyczy przy nodze w różnych kierunkach (w szorkach).

Gdy pies opanuje ćw. poprzednie, przystepujemy do uczenia go chodzenia „w kółko” najpierw tylko w jedna stronę np. w lewo, potem w prawo, potem i w lewo i w prawo („S”, „Z”). Warto na zmiane uczyć psa chodzenia raz w lewo, raz w prawo, raz po literze S itp.

Aby dopomóc psu w opanowaniu tej umiejętności podczas wykonywania skrętu np. w lewo spychamy lekko jego bark naszym kolanem używająć jednoczenie komendy „w lewo” ( maszer powie: haw) i nagradzając psa.

 Natomiast podczas skręcania w prawo gdy nie chcemy zmieniać strony przy której pracuje pies (chcemy by tylko i wyłącznie chodził przy naszej lewej nodze) pociągamy lekko smyczą w nasza stronę wykonując jednoczesnie skręt w prawo i używając komendy „w prawo” (gee).

Piesek musi nauczyć się wykonywać kółka w lewo i w prawo najpierw po dużym okręgu (to jest oczywiście łatwiejsze) potem po mniejszym, i mniejszym az dojdziemy do kółek prawie w miejscu. Ta umiejętność jest niezbędna przy późniejszym uczeniu psa skręcania i poruszania się w terenie (cross).

Musi oczywiście tez reagować na komendę „stój” (whoa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *