II. 1 – swobodne poruszanie się w szorach

wpis w: Ćwiczenia | 0

II. 1. Swobodne poruszanie się psa w szorach.

Zakładamy psu szorki, bez pasów zaprzegowych, pozwalamy mu swobodnie w nich się poruszać, leżeć, bawić, jeść – najlepiej zakładać mu je 3-4 razy dziennie na 10-15 min. Na poczatku piesiul może się oglądać, być zaciekawionym tym dziwnym nowym ubrankiem które ma na sobie. Oczywiście zawsze i tak często jak to tylko jest potrzebne chwalić go głosem: „dobry piesek”, „taaak”, uspokajającym tonem, nie krzyczeć jeśli będzie chciał zdjąć szorki albo je chwycić zębami. Im bardziej pies się przyzwyczaja do obecności szorek na sobie tym mniej zwracajmy na niego uwagę, aż dojdziemy do momentu, gdy pies będąc w szorach czy bez nich zachowuje się tak samo „luzacko”.

Ideą tego ćwiczenia jest przyzwyczajenie psa do szorek tak by były one dla niego druga skórą. Szorki zaprzegowe do ćwiczeń (np. siwash „terranova” czy versity) są bardzo wygode i jeśli są dobrze dopasowane nie sprawiaja psu żadnego kłopotu. Pamiętajmy, że gdy do szorek będzie przypięty ciężar który siłą rzeczy będzie ciągnął psa do tyłu szorki będą amortyzowały ten ciężar, paski zaczną inaczej pracować czyli w ogóle szorki zaczną się trochę inaczej zachowywać niż wtedy kiedy były luźno założone psu.

Pies który nie opanuje tego ćwiczenia przeżyje podwójny stres – zjednej strony związany z samym nagłym założeniem mu „czegoś” oraz z tym, że to coś się napręża, rusza, czasem ociera itp. Nowofundland jest raczej psychicznie mocno skonstruowanym psem, ale po co narażać go na takie niedogodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *