I.-wstęp i PT – coś łatwego na dobry początek

wpis w: Ćwiczenia | 0

Ćwiczenia przygotowawcze do pracy zaprzegowej

Ta grupa ćwiczeń przygtowuje psy do pracy z wózkiem czy sankami. Jest przeznaczona dla szczeniąt które ze zrozumiałych względów nie mogą jeszcze ciągnąć ciężkich przedmiotów, ale również dla psów starszych które nigdy wczesniej nie miały na sobie szorek ani nie widziały zaprzegu.

Choć z pozoru wydaje się, że ćwiczenia te sa banalnie proste, jest bardzo wskazane aby pies je opanował, ponieważ dzięki nim właściwa praca pociagowa z psem będzie dla nas  łatwiejsza a z drugiej dla psa będzie ona czymś naturalnym i nie wywołującym żadnego stresu.

Będziemy zamieszczać ćwiczenia przygotowawcze do pracy zaprzegowej w nieregularnych odstępach czasu, licząc, że w ten sposób zmobilizujemy Was do pracy, ponieważ jedne ćwiczenia wymagaja więcej czasu do ich opanowania  a inne mniej.

Uważamy, że każde ćwiczenie powinno być wykonywane przynajmniej raz dziennie ale nie dłużej niż przez 10-15 min. Do bardziej skąplikowanych ćwiczeń można wracać kilka razy dziennie.

Pamiętajcie jednak by nie przechodzić do kolejnego ćwiczenia jeśli nie mamy pewności, że pies opanował poprzednie. Nawet jeśli wydaje nam się a nawet jesteśmy pewni,że nasz pies zna manewry opisane w którymś ćwiczeniu, mimo wszystko upewnijmy się i wykonajmy z nim serie podanych ćwiczeń – bo w ten sposób przekonamy się  czy aby na pewno pies wie o co nam chodzi a poza tym wprowadzimy naszą drużynę (pies + przewodnik) w rytm określonej pracy.

No to zaczynamy:

I. elemnenty PT przydatne w pracy zaprzęgowej

Proponuję skorzystać z ćwiczeń opracowanych przez Agatę w sekcji posłuszeństwa.

Niezbedne ćwiczenia jakie pies musi opanować zanim „stanie w zaprzegu” tj:

  1. chodzenie na wprost na smyczy przy nodze.
  2. chodzenie na smyczy przy nodze w różnych kierunkach: w lewo, w prawo, po okregu, róznych nieregularnych liniach jak np. „S”, „Z” itp.
  3. zostawanie gdy przewodnik odchodzi od psa na niewielką odległość
  • pies pozostaje w pozycji „stój”
  • pies pozostaje w pozycji „waruj”.

 

Podczas tego etapu pracy nie zakładamy jeszcze psu szorek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *