Warsztaty Biały Bór 2019 – relacja

wpis w: 2019 - Biały Bór | 0

W ślad za postulatami większości członków naszego Stowarzyszenia, by w tym roku były dwie certyfikacje pracy w wodzie postanowiliśmy zorganizować krótkie wiosenne Warsztaty majowe od środy 22 do niedzieli 26 maja. Wybraliśmy piękne tereny woj. zachodniopomorskiego – jezioro Łobez, z czystą wodą, świetnymi miejscami na długie spacery z psami. Urzekła nas życzliwość gospodarzy OW „Na Plaży” w Białym Borze. Miejsce idealne – akurat dla 15-20 stad.  Wypatrzył tę perełkę Paweł Chojnacki. Co tam, że niektórzy mieli daleko – Czesi, Niemcy z grupy Wasserwacht czy chętni z południowych rejonów naszego kraju. Wszystkich nas ciągneło do Białego Boru to samo – tęsknota za wspólną pracą z psami w wodzie.

Warsztaty miały bardzo napięty program. W 4 dniach chcieliśmy zmieścić i treningi, i zawody, i certyfikację – zmieściliśmy. Uczestnicy zgłosili 23 psy[1]. Wszystkie dzielnie pracowały w czwartek i w piątek, by z ponad 95 % frekwencią uczestniczyć w certyfikacji sędziowanej w tym roku po raz pierwszy przez duńskiego sędziego Troels Agerbo. Troels to bardzo miły człowiek, sam ma 2 niufy, nie mniej jednak nie przymykał oka na wielokrotne powtarzanie komend, natomiast doceniał współpracę człowieka z psem, czego wyrazem było przyznanie tytułu Best Team naszej czeskiej koleżance Andrei Ŝťastnei  z czarną nowofundlandką Ashley. W certyfikacji wzięły udział 22 psy – zaliczyło 17.

Przedsmakiem certyfikacji były piątkowe zawody Terranova Cup Biały Bór 2019. „Dziecko” naszego kierownika sekcji pracy wodnej Pawła Chojnackiego, który wymyślił zadania, program a także sędziował zawody. Z pośród kilkunastu ćwiczeń, najmłodsza przewodniczka – Karolina Skypalova wylosowała zgodnie z regulaminem 3, na szczęście wszystkim wydały się łatwe, a co najwyżej średnio trudne.  W  zawodach wzięło udział 8 psów z Czech, Niemiec i z Polski. W myśl przesłania, że najważniejsza jest dobra zabawa przegranych nie było.

Oczywiście zawody nie obyły się bez salw śmiechu i niespodziewanych sytuacji w postaci akcji niezgłoszonej do zawodów Fridy, która stwierdziła, że jej starszy domownik Wooki nie poradzi sobie z przyholowaniem pontonu i najwyraźniej postanowiła mu pomóc urywając się sprzed domku.

Dodatkowym wyzwaniem dla naszych psów okazały się niedzielne pokazy pracy w wodzie, o które Stowarzyszenie zostało poproszone przez burmistrza Białego Boru
i  organizatorów odbywających się w tym czasie zawodów w Nordic Walking. W ciągu ok. 50 min. zaprezentowaliśmy kilkanaście ćwiczeń:

  • synchroniczny skok z pontonu i team sweaming Moli i Velveta,
  • skok z pomostu do tonącego wykonany przez Kasię z Mellissą,
  • akcję pomocy jednocześnie kilku topiącym się pozorantom pokazanej przez Kasię z Fisherem i Magdę z Iwanem
  • holowania deski, holowania pontonu, skoku z pontonu, płynięcia do tonącego wykonanym przez Wookiego, Pinia, Thulę i Fridę i wielu innych ćwiczeń. Po liczbie zgromadzonych widzów i natężeniu braw można sądzić, że pokazy się udały i zaprezentowaliśmy to co nasze psy kochają najbardziej i na czym polega nasza praca.

Dziękujemy głównemu organizatorowi Pawłowi Chojnackiemu,  za serce i czas włożony w przygotowanie warsztatów i ich organizację, wszystkim pozostałym organizatorom, trenerom i pozorantom, sędziemu Troels’owi Agerbo za bezinteresowny przyjazd i wspaniale wykonaną pracę, sponsorom i fundatorom nagród, w tym Alpha Spirit Polska oraz sklepowi zoologicznemu Maniek ze Szczecina, szczecineckiemu WOPR za wypożyczenie sprzętu i oczywiście Dyrektorowi Białoborskiego Centrum Kultury oraz obsłudze OW Na Plaży. Skoro zaprosiliście nas na następny rok nie mówimy żegnaj Biały Borze, ale do zobaczenia …


[1]
                        [1] Mellissa Kasi i Damiana, Grand Roberta, Thula Jacka, Larry Libora, Shown Karoliny, Grants Eli, Butch Pawła, Gacek i Baribal Reni, Frida Małgosi, Piniu Magdy, Iwan Magdy, Arya,Wega i Laika Beaty, Fisher Kasi, Simona Danusi, Haker Sławka, Luna Izy, Bilbo Bernda, Balau Astrid, Ella Petera, Ashley Andrei.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *