Warsztaty Biały Bór 2019 – relacja

wpis w: 2019 - Biały Bór | 0

W ślad za postulatami większości członków naszego Stowarzyszenia, by w tym roku były dwie certyfikacje pracy w wodzie postanowiliśmy zorganizować krótkie wiosenne Warsztaty majowe od środy 22 do niedzieli 26 maja. Wybraliśmy piękne tereny woj. zachodniopomorskiego – jezioro Łobez, z czystą wodą, świetnymi miejscami na długie spacery z psami. Urzekła nas życzliwość gospodarzy OW „Na Plaży” w Białym Borze. Miejsce idealne – akurat dla 15-20 stad.  Wypatrzył tę perełkę Paweł Chojnacki. Co tam, że niektórzy mieli daleko – Czesi, Niemcy z grupy Wasserwacht czy chętni z południowych rejonów naszego kraju. Wszystkich nas ciągneło do Białego Boru to samo – tęsknota za wspólną pracą z psami w wodzie.

Warsztaty miały bardzo napięty program. W 4 dniach chcieliśmy zmieścić i treningi, i zawody, i certyfikację – zmieściliśmy. Uczestnicy zgłosili 23 psy[1]. Wszystkie dzielnie pracowały w czwartek i w piątek, by z ponad 95 % frekwencią uczestniczyć w certyfikacji sędziowanej w tym roku po raz pierwszy przez duńskiego sędziego Troels Agerbo. Troels to bardzo miły człowiek, sam ma 2 niufy, nie mniej jednak nie przymykał oka na wielokrotne powtarzanie komend, natomiast doceniał współpracę człowieka z psem, czego wyrazem było przyznanie tytułu Best Team naszej czeskiej koleżance Andrei Ŝťastnei  z czarną nowofundlandką Ashley. W certyfikacji wzięły udział 22 psy – zaliczyło 17.

Przedsmakiem certyfikacji były piątkowe zawody Terranova Cup Biały Bór 2019. „Dziecko” naszego kierownika sekcji pracy wodnej Pawła Chojnackiego, który wymyślił zadania, program a także sędziował zawody. Z pośród kilkunastu ćwiczeń, najmłodsza przewodniczka – Karolina Skypalova wylosowała zgodnie z regulaminem 3, na szczęście wszystkim wydały się łatwe, a co najwyżej średnio trudne.  W  zawodach wzięło udział 8 psów z Czech, Niemiec i z Polski. W myśl przesłania, że najważniejsza jest dobra zabawa przegranych nie było.

Oczywiście zawody nie obyły się bez salw śmiechu i niespodziewanych sytuacji w postaci akcji niezgłoszonej do zawodów Fridy, która stwierdziła, że jej starszy domownik Wooki nie poradzi sobie z przyholowaniem pontonu i najwyraźniej postanowiła mu pomóc urywając się sprzed domku.

Dodatkowym wyzwaniem dla naszych psów okazały się niedzielne pokazy pracy w wodzie, o które Stowarzyszenie zostało poproszone przez burmistrza Białego Boru
i  organizatorów odbywających się w tym czasie zawodów w Nordic Walking. W ciągu ok. 50 min. zaprezentowaliśmy kilkanaście ćwiczeń:

  • synchroniczny skok z pontonu i team sweaming Moli i Velveta,
  • skok z pomostu do tonącego wykonany przez Kasię z Mellissą,
  • akcję pomocy jednocześnie kilku topiącym się pozorantom pokazanej przez Kasię z Fisherem i Magdę z Iwanem
  • holowania deski, holowania pontonu, skoku z pontonu, płynięcia do tonącego wykonanym przez Wookiego, Pinia, Thulę i Fridę i wielu innych ćwiczeń. Po liczbie zgromadzonych widzów i natężeniu braw można sądzić, że pokazy się udały i zaprezentowaliśmy to co nasze psy kochają najbardziej i na czym polega nasza praca.

Dziękujemy głównemu organizatorowi Pawłowi Chojnackiemu,  za serce i czas włożony w przygotowanie warsztatów i ich organizację, wszystkim pozostałym organizatorom, trenerom i pozorantom, sędziemu Troels’owi Agerbo za bezinteresowny przyjazd i wspaniale wykonaną pracę, sponsorom i fundatorom nagród, w tym Alpha Spirit Polska oraz sklepowi zoologicznemu Maniek ze Szczecina, szczecineckiemu WOPR za wypożyczenie sprzętu i oczywiście Dyrektorowi Białoborskiego Centrum Kultury oraz obsłudze OW Na Plaży. Skoro zaprosiliście nas na następny rok nie mówimy żegnaj Biały Borze, ale do zobaczenia …


[1]
                        [1] Mellissa Kasi i Damiana, Grand Roberta, Thula Jacka, Larry Libora, Shown Karoliny, Grants Eli, Butch Pawła, Gacek i Baribal Reni, Frida Małgosi, Piniu Magdy, Iwan Magdy, Arya,Wega i Laika Beaty, Fisher Kasi, Simona Danusi, Haker Sławka, Luna Izy, Bilbo Bernda, Balau Astrid, Ella Petera, Ashley Andrei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *