Składniki pokarmowe pomagające w prawidłowym rozwoju i regeneracji chrząstki stawowej.

wpis w: Żywienie | 0

Na prawidłowy rozwój kości i chrząstek ma bezpośredni wpływ wiele  substancji organicznych i nie organicznych a wśród nich: minerały – wapń, fosfor, bor, magnez, mangan, cynk, krzem, fluor, witaminy – A, C, PP, B6, B12, K, D, kwasy tłuszczowe i białka.

Niektóre z nich są syntetyzowane w organizmie a niektóre należy dostarczać z pożywieniem.

Niniejszym omówię te substancje, których działanie na rozwój i regeneracje chrząstek jest bezsporne a podawanie ich może zapobiec wielu nieuleczalnym do niedawna jeszcze schorzeniom lub umożliwić leczenie niesterydowe a tym bardziej nieoperacyjne.

Stawy obok ścięgien i więzadeł mają niebagatelny wpływ na ruchomość układu ruchu. Ich rolą jest zapobieganie ścierania się powierzchni stawowej nasad kości Chrząstki stawowe zbudowane są z niezwykle sprężystej tkanki łącznej szklistej która obok mazi stawowej wypełniającej szpary stawowe stanowi o niezawodności stawu.

Ostatnio bardzo wiele mówi się o takich substancjach jak chondroityna, glukozamina. Poznajmy ich działanie.

 

CHONDROITYNA

Siarczany chondroityny obok siarczanu keratanu tworzy łańcuchy glikozaminoglinanowe które w raz z rdzeniem białkowym tworzą agregaty czyli proteoglikageny budujące macierz pozakomórkową chrząstki szklistej stawów. Ma działanie chrzastkotwórcze tzn. współdziała w rozwoju a tym samym regeneracji chrząstki stawowej. Ma też wpływ na prawidłowe nawilżenie powierzchni stawu, przez co poprawia jego ruchomość, stabilizuje szerokość szpary stawowej.

Ponadto wraz z kolagenem i włóknami elastyny tworzy podstawowy składnik tzw. substancji podstawowej wypełniającej przestrzenie międzykomórkowe tkanek łącznych, takich jak chrząstka, ścięgna, skóra i ścianki naczyń krwionośnych.

Kwas chondroinosiarkowy  bierze udział w metabolizmie i regeneracji mając wpływ na przyśpieszenia wchłaniania i trwałego wbudowywania wapnia do kości.

GLUKOZAMINA

Siarczan glukozaminy również bierze udział w powstawaniu łańcuchów  proteoglikagenów. Ma wpływ w tworzeniu  błony komórkowej. Stymuluje syntezę chrząstki przez chondrocyty.

Jest używana w leczeniu zwyrodnień stawów.

MSM

MSM, czyli  metylosulfanylometan jest organicznym źródłem siarki stanowiącej jeden z głównych składników tkanki łącznej, w tym także tkanki chrzestnej. Siarka ma wpływ na stymulacje syntezy kolagenu, który to kolagen jest m.in. komponentem macierzy chrzęstnej.

MSM jest uzupełnieniem chondroityny w procesie regeneracji chrząstki stawów. MSM działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwutleniająco.

Jest podawany przede wszystkim w przypadku kontuzji sportowych stawów lub jako uzupełnienie preparatów z chondroityną i glukozaminą.

WITAMINA C

M. in. ułatwia i poprawia wchłanianie chondroityny i glukozaminy przez tkanki. Współdziała w biosyntezie kolagenu, przyspiesza proces gojenia się ran i zrastania kości

MAGNEZ

Wpływa na prawidłowa strukturę kości i stawów

Ponieważ proteoglikageny i substancje kolagenowe mają decydujący wpływ na fizykochemiczne i mechaniczne właściwości chrząstki stawowej, dlatego prawidłowa synteza przez organizmu takich substancji jak siarczany chondroityny , glukozamina, oraz MSM w organizmie ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój stawów oraz leczenie chorób stawów na tle reumatycznym. Siarczan glukozaminy jest syntetyzowany z glukozy w obecności białka glutaminy w chodreocytach.

Oczywiście przyczyną chorób stawów nie jest jedynie zaburzenie występowania w organizmie kolagenów i proteoglikagenów w tym  zaburzenie syntezy i rozpadu tych substancji. Jednak wiele jednostek chorobowych powoduje bezpośrednio właśnie dysfunkcje stawów na tle nieprawidłowości w występowaniu tych substancji. Przyczyną niedoboru tych związków może być podeszły wiek, stopniowa utrata wydajności metabolicznej, niewłaściwy sposób odżywiania oraz  predyspozycje genetyczne.

Dowiedziono, że w czasie szybkiego wzrostu stawów (np. u psów b. szybko rosnących) lub w przypadku konieczności regeneracji chrząstki stawowej (urazy stawów i choroby reumatyczne) podawanie z zewnątrz chondroityny, glukozaminy i MSM ma bardzo dobry wpływ na organizm psa. Szczególnie podawane razem wpływają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, powodują szybszy wzrost chrząstki stawowej i mazi w kaletkach maziowych.

Pomimo, że wraz z zakończeniem wzrostu stawów spada też zapotrzebowanie na substancje chrząstkotwórcze, to jednak dalsze dostarczanie ww. trzech substancji nawet dorosłemu psu jest słuszne, biorąc pod uwagę dużą masę, ruchliwość i podatność na uszkodzenia stawów psów ras olbrzymich.  Stąd też producenci wielu karm dla ras olbrzymich w swoich produktach przeznaczonych dla zwierząt dorosłych tych ras również dodają siarczan chondroityny i glukozaminę. W żywieniu, profilaktyce i leczeniu podawany jest w formie siarczanowej, w dawce różnej w zależności od potrzeb, doustnie, domięśniowo lub nawet dostawowo.

U ras szybko rosnących (szczególnie do czasu zakończenia wzrostu tj. do ok. 18 msc.) i zwierząt narażonych na urazy stawów (pracujących, udzielających się sportowo) lub mających np. genetyczne skłonności do chorób stawów istotne jest podawanie profilaktyczne siarczanów chondroityny i glukozaminy w postaci preparatów – najlepiej opartych na chrząstce rekina (źródło chondroityny) i skorupkach homarów (źródło glukozaminy), tj. jak Caniviton lub Arthroflex bądź podawanie karm zawierającymi w swoim składzie siarczany chondroityny i glukozaminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.