Kąpiel i strzyżenie nowofundlanda

wpis w: Pielęgnacja | 6

Potrzebny sprzęt

Kąpiel

Suszenie

Czesanie

Strzyżenie

Przed wejściem na ring

Potrzebny sprzęt:

– szampon
– odżywka
– ręczniki
– suszarka
– stolik do toaletury
– obcinacz do pazurów
– gaziki i płyn do czyszczenia uszu
– grzebień metalowy z długimi rzadkimi zębami
– szczotka z metalowymi prostymi igłami (bez kulek na końcu), miękka
– nożyczki fryzjerskie
– nożyczki degażówki (te z ząbkami na ostrzu) jednostronne nr 46
– grzebień do przecinania kołtunów (używany w całkowicie innym celu)

Przed przystąpieniem do strzyżenia pies musi być wykąpany, dokładnie wysuszony i wyczesany.

Kąpiel:

Psy wystawowe powinny być kąpane w dzień przed każdą wystawą, a w okresie między wystawami co najmniej co 20 dni – psy czarne i co 10 -15 dni biało-czarne. Kąpiele powodują odtłuszczenie włosa, więc kosmetyki używane do toaletury muszą być szczególnie dobrej jakości. Przygotowujemy rozcieńczony z wodą szampon i balsam, suche ręczniki. Do wanny wkładamy dywanik przeciwpoślizgowy i wstawiamy psa. Moczymy całego psa dokładnie letnią (!!!) wodą i nakładamy rozcieńczony szampon na całe ciało. Wcieramy szampon również na pysku, między oczami i pod uszami zachowując szczególną ostrożność, aby woda z szamponem nie dostała się do uszu, oczu i nosa. Następnie spłukujemy cały szampon z włosa dopóki woda spływająca z psa nie przestanie się pienić. Jeżeli włos był bardzo brudny, czynność można powtórzyć. Następnie nakładamy odżywkę i zgodnie z instrukcjami na opakowaniu albo trzymamy parę minut na włosie i później spłukujemy albo spłukujemy od razu. Jeśli pies ma być wystawiany na drugi dzień radzę spłukać całą odżywkę, jeśli nie – można nie spłukiwać jej dokładnie.
Latem, gdy powietrze jest suche włos na kończynach niszczy się bardzo, szczególnie u psów, które spędzają dużo czasu na zewnątrz. Po każdej kąpieli, w takim wypadku, nakładam na długi włos na łapach łyżkę stołowa olejku z pierwiosnka rozcieńczoną w litrze ciepłej wody.
Psa przetrzymujemy w wannie dopóki nie ścieknie z niego większość wody, następnie wycieramy suchymi ręcznikami i stawiamy na stoliku do toaletury.

Suszenie:

Do suszenia używamy specjalnej suszarki zwanej “blower-dryer”. Ma ona dużą moc i dmucha chłodnym powietrzem. Jeśli ktoś takiej nie posiada, może użyć zwykłej suszarki do włosów, susząc chłodnym powietrzem, ale czas suszenia wydłuży się bardzo. Zaczynamy od “wydmuchania” wody z całego włosa używając nasadki wzmacniającej strumień powietrza, uważając znów na uszy, oczy i nos. Następnie rozpoczynamy suszenie (z włosem, nigdy pod włos z wyjątkiem łap i głowy). Najpierw grzbiet (wierzch szyi, grzbiet i zad). U psów z tendencją do falistego włosa pomagamy sobie szczotką, nie przyciskając zbyt mocno do skóry, aby nie podrapać psa, a raczej “naciągając” włos. Następnie dół szyi i lewy bok, później prawy bok i kończyny oraz ogon. Włos między palcami suszymy pod włos. Na końcu zdejmujemy końcówkę z suszarki i suszymy starannie głowę (pod włos szczególnie tzw. grzywkę). Gdy pies jest całkowicie suchy przystępujemy do czesania.

Czesanie:

Rozpoczynamy od wyszczotkowania całego psa, a następnie rozczesujemy grzebieniem. Nie biorę tu pod uwagę psów z kołtunami, wierząc, że psy wystawowe ich nie mają nigdy!!! Ja zaczynam czesanie od dołu kończyn tylnych podnosząc jedną ręką włos nie rozczesany do góry i czeszę dokładnie warstwa po warstwie (dochodząc do skóry!) posuwając się w górę w kierunku ogona. Następnie w ten sam sposób druga kończyna tylna, pomiędzy kończynami (ostrożnie!) i ogon od czubka do nasady. Później grzbiet od zadu do szyi i boki od brzucha aż po grzbiet. Pamiętajcie o rozczesaniu włosa pod pachami, gdyż lubi się tam zbijać w pęczki. Kolejno kończyny przednie i między nimi, później szyja, pod i za uszami i na końcu głowa. Teraz skracamy pazury i czyścimy uszy.

Strzyżenie:


Przed strzyżeniem

grsylwetka2a grsylwetka4a grsylwetka6a

 

Po strzyżeniu

grsylwetka1 grsylwetka3a grsylwetka5a

Nie twierdzę, że powinniśmy strzyc psa zaraz po kąpieli i suszeniu, dajmy mu odpocząć. Wykąpmy go rano, a strzyżmy wieczorem na przykład. Jeśli zabieracie się do tego pierwszy raz, lepiej nie róbcie tego na krótko przed wystawami. Źle obcięty włos potrzebuje trochę czasu na odrośnięcie. Poza tym zasada nr 1 – lepiej obciąć za mało, jak za dużo! Bardzo ważne są dobrej jakości nożyczki, które skracają czas pracy i mniej męczą rękę. Do strzyżenia dobrze jest używać specjalnych preparatów usztywniających włos, a przez to ułatwiających bardzo cięcie (szczególnie miękkiego szczenięcego włosa). Ja używam amerykańskiego “THE STUFF” wymieszanego 1:10 z wodą, nakładam go rozpylaczem na tą część ciała, nad którą pracuję. Pamiętajmy o dokładnym rozczesaniu włosa tuż przed strzyżeniem!
Nowofundland, jak mówi wzorzec powinien być pokryty średniej długości włosem, tworzącym jednolitą “masę”, bez frędzli czy odstającej pęczkami sierści. Pies ostrzyżony MUSI jednak wyglądać naturalnie, ślady po cięciach są niedopuszczalne! Włos ma sprawiać wrażenie, jakby sam tak wyrósł.

Łapy
Rozpoczynamy od przednich łap używając nożyczek fryzjerskich. Najpierw spody łap, wyrównujemy włos wyrastający spomiędzy o puszków nie wycinając go w głąb.

grunderpaw1a

przed

grunderpaw2a

po

Następnie zaczesujemy do góry starannie cały włos wyrastający pomiędzy palcami na wierzchniej stronie łapy i wciąż nożyczkami fryzjerskimi bardzo ostrożnie uważając, żeby pies się nie poruszył i żeby nie obciąć za dużo zaokrąglamy kształt łapy,  tak aby wyglądała kuliście. Wyrównujemy włos także dookoła pamiętając, że włos z tyłu łapy ma dotykać gruntu, nie kłaść się na nim, ale też nie może być wycięty za krótko. Powinien łagodnym łukiem unosić się stopniowo do góry. Pazury nie powinny być widoczne. Nie obcinajmy też zbyt krótko włosa dookoła łapy, zostawmy go ok. 1 – 1,5 cm długi. Tutaj jeśli obetniecie zbyt krótko – to żadna tragedia, bo włos na łapach odrasta bardzo szybko. 

grpaw1a grpaw3

grpaw2a

grpaw4a

W ten sam sposób obcinamy włos na łapach tylnych. 

Zmieniamy nożyczki na degażówki i od tego momentu używamy tylko ich i grzebienia. Strzyżemy zawsze z włosem nigdy pod włos – przeczesujemy włos w miejscu nad którym pracujemy i jedno cięcie nożyczkami, znów przeczesujemy i znów cięcie. W ten sposób formujemy włos na całym psie.

Kończyny przednie
Najpierw z tyłu wyrównujemy delikatnie włos, a następnie boki i od wewnątrz. Włos od wewnątrz powinien być skrócony w zależności od szerokości klatki piersiowej. Im węższa klatka, tym więcej włosa ścinamy (ale nie przesadzajmy!!!).

grfrontlegg1a grfrontlegg2a
grfrontlegg3a grfrontlegg4a

Kończyna przednia, gdy patrzymy od przodu, ma być idealnym przedłużeniem łopatki i ramienia. Żadnego odstającego na boki włosa – szczególnie na łokciach! Wyrównujemy również odstające włosy na łopatkach i ramieniu, aby nadać “czyste” linie.
 

grfront1a grfront2a

Kończyny tylne
Zasada podobna jak przy przednich tzn. patrząc od tyłu wyrównujemy włos od zadu aż do stóp. Również od wewnątrz wyrównujemy wystające włosy w ilości zależnej od tego, czy pies w ruchu prowadzi kończyny poprawnie (ścinamy mniej), czy wąsko (ścinamy więcej).

grbacklegg3 grbacklegg4

Patrząc od boku zaznaczamy kątowanie kończyny, obcinając nadmiar włosa poniżej stawu kolanowego i poniżej stawu skokowego. Ponieważ nowofundland ma mieć krótką piętę zetnijmy włos zaczynając od stawu skokowego w dół pod kątem 45°, a poniżej prostopadle do terenu (patrz rysunek poniżej).

grbacklegg2 grbacklegg1

Szyja
Włos na szyi rośnie najczęściej w nadmiarze i trzeba go sporo skrócić. Szczególnie tuż pod gardłem musimy popracować dokładnie. Jeśli pies ma bardzo długi włos poniżej mostka, skraca to bardzo optycznie kończyny, w tym miejscu więc lepiej nie zostawiać włosa dłuższego niż 5 cm, zetnijmy go łukiem aż do kończyn przednich. Punktem, w którym włos powinien być najdłuższy jest mostek. Ścinamy też nadmiar włosa na bokach szyi od uszu w dół. 

grneck1a grneck2a

 

Dolna linia
Zaczynamy od tyłu posuwając się do przodu, najpierw lewy bok, później prawy. Wyrównujemy cały włos na brzuchu i żebrach zaczynając od kończyn tylnych aż po pachy. Włos skracamy na tyle, aby pies nie wydawał się ani wysokołapy, ani krótkołapy, w praktyce ok. 10 – 15 cm zależnie od proporcji budowy psa.

grunderline1a grunderline2a

Następnie podnosimy przednią kończynę i wyrównujemy włos pod pachą łącząc linie szyi i brzucha, które zrobiliśmy wcześniej. Powtarzamy czynność z drugą kończyną. 

grunderforelegs1a grunderforelegs2a

 

Teraz wyobraźmy sobie tułów naszego psa w przekroju poprzecznym. Kształt brzucha musi być zaokrąglony do boków, nie wystarczy więc obcięcie tylko dolnej linii.

grunderlineprofil1a

przed

grunderlineprofil2a

po

grunderlineprofil3a

tak nie!

Podetnijmy trochę więcej włosa “w głąb” tuż za łokciami. Jeśli tego nie zrobimy, w ruchu będzie tu widać wystający włos.

Górna linia
Czasami nie wymaga ona żadnych poprawek, a czasami na górnej części szyi i na zadzie włos jest tak gęsty, że pies wygląda jakby miał kryzę i przebudowany zad. Tutaj używamy nie nożyczek, ale grzebienia do kołtunów, którym wyczesujemy tak dużo podszerstka, dopóki linia grzbietu nie wyrówna się.

grneck3a

przed

grneck4a

po

 

grcroup1a

przed

grcroup2a

po

Ogon
Ogon również nie zawsze jest konieczne formować, tylko jeśli nie ma on wyglądu lisiej kity (jak mówi wzorzec), a włos jest zbyt długi, rzadki i tworzy chorągiew.

grtail1a grtail2a

Głowa
Zacznijmy od uszu. Najpierw wyrównujemy włos do kształtu ucha sczesując go w dół. Nie obcinamy na krótko na całej małżowinie! Ścinamy za to proporcjonalnie do ucha długi włos rosnący tuż u jego nasady. Czubek ucha powinien być zaokrąglony nie szpiczasty.

grears1a grears2a

Teraz pod uchem. Wycinamy brzydki, tłusty i często lokowany włos rosnący tuż pod uchem, wyrównujemy włos do kształtu policzka i skracamy włosy rosnące ku przodowi głowy. Włos na bokach policzka powinien być zaokrąglony do jego kształtu.

grunderears1a grunderears2a

Bardzo często za uszami wyrasta miękki, odstający włos psujący kształt głowy. Ścinamy go aż do dołu ucha.

grbehindears1 grbehindears2

Przechodzimy do włosa na czaszce. Zaczesujemy go ku przodowi i nadajemy głowie ładny okrągły kształt.

grhead1a grhead2a

Zdejmijmy psa ze stolika i poprośmy kogoś, aby pokazał nam go w ruchu. Natychmiast zauważymy wszystkie miejsca, wymagające poprawek.
Psy, w czasie gdy “robią” wystawy strzyżemy co dwa – trzy tygodnie.

Dodatkowe komentarze
Jest wielu zwolenników obcinania psom wąsów. Ja tego nie robię, ale jeśli chcecie, możecie skrócić je tuż przy skórze nożyczkami fryzjerskimi. Bądźcie bardzo, bardzo ostrożni!!! Szczególnie trzeba uważać,  żeby pies w tym momencie się nie poruszył.

Psy biało-czarne
Na dwa tygodnie przed wystawą skracamy delikatnie degażówkami włos dookoła łat, tak aby włos czarny nie wchodził na biały i na odwrót. Na tułowiu (nie na kończynach) wycinamy, rozchylając włos, pojedyncze czarne włosy wyrastające pośród białego. Wymaga to czasem wiele cierpliwości, szczególnie jeśli takich miejsc jest dużo, ale efekt będzie widoczny. Nie wycinamy plamek większych w obwodzie niż 1 cm, bo zostaną dziury. Uważamy żeby nie ciąć białego włosa.
Psy biało-czarne wymagają szczególnej pielęgnacji włosa. Do kąpieli używamy wybielających szamponów, a na miejsca zażółcone polecam żel wybielający (np. ALL SYSTEMS). Dbajmy bardzo o włos na kończynach (łokcie!) i piersi, gdzie najprędzej zmienia kolor. Gdy na zewnątrz pada deszcz po każdym spacerze dobrze jest opłukać włos na łapach i brzuchu. Uwaga na suki w cieczce! Krew bardzo zażółca włos.
Psy brązowe
Włos psów brązowych jest moim zdaniem dość ciężki w toaletaturze. Wymaga dużo więcej pracy i czasu, niż u innych odmian. Jest go często tak dużo, że sterczy na wszystkie strony, zamiast przylegać. Dodatkowo łatwo traci intensywny kolor np. za sprawą słońca albo kąpieli w morzu. Do mycia używajmy szamponów lub odżywek koloryzujących. Dobrze też używać tych z filtrem przeciwsłonecznym.
Strzyżemy je tak, jak psy czarne, ale czasem na tułowiu wyrastają pojedyncze jaśniejsze i dłuższe od pozostałych włosy. Bierzemy więc nożyk trymerski i wyskubujemy je (tak, tak!!!). Na miejsca o włosie zbyt gęstym i sterczącym używamy grzebienia do kołtunów dopóki nie będziemy zadowoleni z efektu.

Przed wejściem na ring

Potrzebny sprzęt
– grzebień j.w.
– szczotka j.w.
– degażówki i ew. nożyczki fryzjerskie
– ręczniki suche i jeden wilgotny
– mały ok. 30×30 ręcznik frote
– śliniak dla psa
– rozcieńczony SELF RINCE (patrz poniżej)
– ew. pianka do układania włosów

Przed wejściem na ring potrzebujemy ok 0,5 godz. na przygotowanie psa. Stawiamy psa na stoliku i na całe ciało, a w szczególności (więcej) na łapy, brzuch i pod ogonem spryskujemy “SELF RINCE” – suchy szampon wymieszany z chłodną wodą w proporcjach 1:5. Wycieramy intensywnie ręcznikiem i szczotkujemy. Następnie rozczesujemy dokładnie grzebieniem cały włos. Pamiętajmy o ogonie, wiem, ż psy nieprzyzwyczajone tego nie lubią, w statyce tego nie widać, ale widać bardzo gdy pies jest prezentowany w ruchu.
Gdy jest już dobrze rozczesany bierzemy degażówki i przycinamy wszystkie wystające włosy, które umknęły naszej uwadze przy toaletaturze.
Na krótki włos na przedzie kończyn możemy nałożyć piankę modelującą (taka dla ludzi jest o.k.) i zaczesać szczotką włos do góry. Zwiększa to wrażenie grubej kości.
Jeśli po kąpieli włos na zadzie podniósł się do góry, na grzbiet kładziemy wilgotny, ciężki ręcznik i przesuwamy go parę centymetrów ku tyłowi, aby w ten sposób przygładzić włos. Ręcznik trzymamy aż do wejścia na ring.
Jeżeli jest gorąco i pies się ślini, zakładamy śliniak i zdejmujemy go tuż przed oceną. Na ring wchodzimy z małym ręczniczkiem w kieszeni, którym w razie potrzeby wycieramy pysk psa.

 

Życzę sukcesów !!!

 

Iwonna Salak

Artykuł pochodzi ze strony hodowli Logrus i jest opublikowany za zgodą Anny Grabowskiej – dziękujemy

6 Responses

    • Małgorzata Nowak

      Pod uszami czy pod faflami (wargi psa to fafle). Jesli Pod faflami to dokładnie umyć zachyłki warg i po każdym jedzeniu je wycierać. jesli chodziło o uszy trzeba dokładnie rozczesać, a kołtuny wyciąć. Na stronie o pielęgnacji mamy opis jak prawidłowo strzyc nowofundlanda.

  1. Maria Kobietecka

    Proszę o adres salonu gdzie można opatrzyć nowofunlanda.Mieszkamy w okolicach Otwocka

    • Małgorzata Nowak

      Przykro mi ale nie znam adresów groomerów działających aktualnie w Polsce. Proszę szukać w wyszukiwarkach internetowych

  2. Ewelina Wozniak

    Dzien dobry
    Dwa miesiace temu zaadaptowalam doroslego nowofundlanda. Mieszkam w UK i mam prpblem z kupieniem odpowiednich szamponow i odzywek do siersci, Tu zaoferowano mi szampon do skory wrazliwej (???). Te panie chyba nie widzialy nigdy nowofundlanda.
    Czy w zwiazku z tym mozecie mi Panstwo podpowiedziec nazwy tych kosmetykow lub producentow ewentualnie sklep z kosmetykami dla tej rasy ( w Polsce),
    Pozdrawiam
    Ewelina Wozniak

    • Małgorzata Nowak

      Witam.
      Szampon do skóry wrażliwej też jest odpowiedni wszystko zależy czy jest po prostu dobrej jakości.
      Dla psów o grubej, dwuwarstwowej sierści proponuję szampony z olejkiem jojoba, migdałowym, lub podobnymi lub ew. głęboko oczyszczające Polecam szampony mocno skondensowane ale przed użyciem proszę je koniecznie rozcieńczyć zgodnie z instrukcją producenta . Ważna jest technika kąpieli. Przed kąpielą pies musi być wyczesany z kołtunów, resztek roślin. Przed nałożeniem szamponu należy dobrze namoczyć sierść ciepłą wodą co nie jest łatwe bo sierść nowofundlanda generalnie jest nieprzemakalna. Do kąpieli i rozcieńczenia szamponów używamy tylko ciepłej wody gdyż zimna nie zmyje tłuszczu z sierści. Proszę zapoznać się z ofertą dobrych sklepów groomerskich np. groomershop, germapol.
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *