Przygotowanie psów do pracy pociągowej w warunkach zimowych

wpis w: Ćwiczenia | 0

Witam wszystkich miłośników pracy pociągowej!

Zdaje się, że powoli sezon letni dobiega ku szczęśliwemu finałowi czas więc przygotować nas samych i nasze psy do pracy w warunkach zimowych. Definiując warunki zimowe to: chłód, zimny i porywisty wiatr, słota, śnieg, brrr…. czyli nieprzyjemna aura. No cóż, dla kogo nieprzyjemna dla tego nieprzyjemna, jeśli dobrze przygotujemy siebie i zwierzaczki do takiej nieprzyjaznej pogody na 100% nie odczujemy, niewygód a wręcz przeciwnie.

Tak więc tytułem wstępu, kilka rad szczególnie dla tych którzy pragnął pobawić się tej zimy w PP z saneczkami:

 

1. nie radzę wyjść na saneczki z psem nie przygotowanym, który właśnie zszedł z ciepłej kanapy i nie bywał dłużej na świeżym powietrzu niż przez kilkanaście minut dziennie. Efektem będzie niechęć psa do pracy, choroby układu ruchu i układu oddechowego.

2. Pamiętajcie, że nawet kilkunastominutowa wycieczka naszego dziecka na saneczkach, które ciągnie nasz pies jest dla niego ciążką pracą i do tej pracy pies musi być dobrze przygotowany.

3. Do pracy nie bierzemy psa zmęczonego, zziajanego i zziębniętego (o dziwo nawet wśród fundziów się to zdarza z rzadka) a tym bardziej mokrego.

4. Przed sezonem zimowym należy psa zahartować – poprzez regularne codzienne spacery gdzie pies może się choć trochę wybiegać. Przynajmniej 2 – 3 razy w tyg. choćmy na dłuższe czyli 30 – 60 min. spacery właśnie w czasie typowo jesiennej i słotnej aury.

5. W domu nie przegrzewajmy naszego psa, pamiętajcie, że sauna w domu nie służy fundziowi zanadto.

6. Wszystko po to by psa nie przeziębić – nowofundland to nie ratlerek trzęsący się na wietrze jak osika niemniej jednak źle zahartowany miś potrafi równie szybko się zaziębić jak tenże ratlerek.

6. Proszę pamiętać o regularnej higienie futra naszego misia – brudna i zakołtuniona sierść nie będzie dobrym izolatorem. Również trzeba pamiętać o tym by sierść naszego psa nie była sucha, ma być pokryta warstwą naturalnej lanoliny. Nie kąpmy więc zbyt często psa który zimą ma przebywać dłużej na dworze. Sierść oczyścimy regularnie ją szczotkując. Wszystko należy więc wypośrodkować.

7. Jeśli pies nam bardzo wyliniał i widzimy, że praktycznie nie zdąży odbudować swojej okrywy przed zimą, można przyspieszyć ten proces podając zwierzęciu preparaty z biotyną i NKT.

8. Pamiętajmy też o odpowiednim żywieniu psów pracujących – jeśli ćwiczymy z naszym psem regularnie w chłodne dni musimy mu dać karmę o zwiększonej ilości kalorii, ale ostrożnie – nie każdy pies tego potrzebuje – zwróćmy zawsze uwagę by pies nie tył.

9. Natomiast w żadnym razie nie zaszkodzi regularne podawanie psu preparatów z chondroidyną i  glukozaminą dla wzmocnienia stawów i ich kaletek maziowych – choćby po to by zapobiec kontuzjom.

10. Okres jesieni to czas gromadzenia odpowiedniego sprzętu do zimowej pracy pociągowej – odpowiednich sanek (najlepiej drewnianych lub plastikowych) i  szorów (typu slege ale również nadają sie typowe szorki siwash z dulkami, choć oczywiście dulki przy sankch się nie przydadzą). Kupmy też jakiś preparat chroniący poduszki łap i stosujmy go gdy pies pracuje na śniegu i lodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *