Mela i Zgredek w szkole

wpis w: Dogoterapia | 0

Moja młodsza córka Mela, wypaczona już przez otoczenie, w którym przyszło jej się wychowywać postanowiła pójść w nasze ślady i samodzielnie przygotować i przeprowadzić zajęcia edukacyjne z psem, z dziećmi w swojej klasie.

Co prawda jej pies Zgredek nie jest nowofundlandem, nie posiada jeszcze, z racji wieku, certyfikatu dopuszczającego do zajęć edukacyjnych i terapeutycznych, ale ponieważ jest do tego przygotowywany od urodzenia postanowiliśmy, że da radę (kto zna historię Zgredka, jego wychowania bez mamy, udziału w obozie szkoleniowym i zawodach obiedence i agility w wieku 7 tygodni, wie o czym mówię 😉

Mela sama umówiła się z panią, że zrobi zajęcia, przypilnowała, żeby dzieci dostały zgodę rodziców na zajęcia z psem, w zeszytach do korespondencji.

Zamówiła u mnie dzień wcześniej kąpiel i strzyżenie psiurka 😉 pilnie też ćwiczyła ze Zgredkiem posłuszeństwo. Przygotowała zdjęcia, aby opowiedzieć o tym, jak Zgredek został sierotą i jak się nim i jego rodzeństwem opiekowaliśmy.

Ponieważ na obozie w Lidzbarku Meli bardzo podobała się zabawa z pudłem i odgadywaniem wyciąganych z zawiązanymi oczami przedmiotów należących do psa i właściciela,  przygotowała całe pudło takich rzeczy, żeby każde dziecko mogło coś wciągnąć.

Musieliśmy jeszcze przygotować główny temat zajęć. Wyjęłam wszystkie swoje materiały i pomysły na zajęcia, których dzięki koleżankom „po fachu” trochę się już nazbierało i pozwoliłam Meli samej wybrać…

 

Okazało się, że najbardziej spodobało jej się „Opowiadanie o jesiennym liściu”, czyli o sparaliżowanym chłopcu i jego psie asystującym. Mela przeczytała dzieciom to opowiadanie, a potem wspólnie opowiedziałyśmy dzieciom, jak bardzo pomocne mogą być psy asystujące niepełnosprawnym i jak się je przygotowuje do tak trudnej roli. Dzieci opowiedziały nam jakie sztuczki potrafią ich pieski… Mela ze Zgredkiem zaprezentowali swój repertuar.

Potem była jeszcze zabawa z kostką… Na koniec dzieci zaśpiewały nam piosenkę „Gdy był mały, to znalazłem go w ogródku…

Było super, wszystkim bardzo się podobało, temat idealnie wstrzelił się w to, o czym uczy ich teraz Pani nauczycielka – problem osób niepełnosprawnych. Mela ma 9 lat, Zgredek 7 miesięcy J 

 

Magdalena Szewczyk-Dzido

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.