DZIAŁANIA PREWENCYJNE RODANA W SZEREGACH OSP PROMNICE

wpis w: Dogoterapia | 0

Rodan poza pracą w wodzie często spotyka się z dziećmi w szkołach i przedszkolach, gdzie wspólnie ze mną prowadzi zajęcia dotyczące prawidłowego zachowania się w stosunku do zwierząt, a w szczególności psów. Wdrażamy w tych placówkach program: ”Żeby pies nie był wrogiem”. Dzięki takim zajęciom zarówno dzieci, jak i dorośli zdobywają również wiedzę na temat optymalnie prawidłowego zachowania się, minimalizującego skutki agresywnego zachowania się psów.

Program ten został opracowany przez pracowników UMiG Murowana Goślina na podstawie opracowania nadkom. Erwina Błaszczyka z WTK KMP w Legnicy.

Podobny program realizowany jest przez naszych kolegów z Policji przy udziale nowofundlandów Henia i Arniego.

Zatem kilka krótkich wskazówek dla osób, które nie miały dotąd z tym programem do czynienia, a chciałyby wiedzieć co nieco na ten temat.

ospprew1

Nie wolno zbliżać się do obcego,psa. Nawet, jeśli wydaje się przyjazny, nie wolno go głaskać.

ospprew2

Na widok zbliżającego się groźnego psa trzeba stanąć nieruchomo, z łokciami przy piersi i dłońmi pod brodą. Nie wolno patrzeć psu w oczy. Trzeba wystrzegać się gwałtownych ruchów. W żadnym wypadku nie uciekać, ostrożnie wycofać się, kiedy zwierzę się oddali.

ospprew3

Jeżeli pies zaatakuje, trzeba odgrodzić się od niego tornistrem, kurtką czy rowerem.

ospprew4

Jeżeli pies przewóci dziecko, musi ono natychmiast zwinąć się w kłębek i leżeć nieruchomo z twarzą do ziemi, złączonymi nogami, z pięściami na karku, ramionami osłaniając uszy.

Paweł Kornacki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *