dla Prasy

wpis w: Prasa o nas | 0

Stowarzyszenie Terranova istnieje od roku 2003 i aktualnie liczy ponad 50 osób. Połączyła   nas fascynacja psami – i to psami jednej szczególnej rasy – nowofundlandami.

Nowofundlandy są niezwykłe – duże i łagodne, potrzebujące kontaktu z człowiekiem. Pozornie ociężałe gotowe są do ciężkiej pracy w wodzie – po odpowiednim przeszkoleniu nowofundland jest znakomitym pomocnikiem w ratownictwie wodnym, doskonale się spisuje jako pies tropiący, potrafi ciągnąć na długich dystansach znaczne ciężary (w Kanadzie psy tej rasy używane były do rozwożenia poczty, w czym pomagała im także doskonała pamięć, pies po jednym razie zapamiętywał trasę, którą ma przejść).

Dzięki wrodzonej łagodności i przyjaznym stosunkiem do ludzi, nowofundlandy  z powodzeniem wykorzystane są także w dogoterapii, w pracy z dziećmi upośledzanymi umysłowo, ruchowo, cierpiącymi na autyzm.

 

Nasze Stowarzyszenie powstało więc z chęci rozpropagowania tej rasy oraz połączenia wspólnych wysiłków w doskonaleniu umiejętności naszych psów. Istotą sprawą jest także nasza wzajemna przyjaźń i chęć wspólnego spędzania czasu w towarzystwie psów. Nie ma prawie tygodnia, aby gdzieś w Polsce nie spotykała się grupa ludzi z nowofundlandami (warto tu odnotować  spotkanie zimowe w  Gliczarowie w dniach 10-12.03.2006 r.)

 

Od ponad pół roku we Wrocławiu kilkoro osób ze Stowarzyszenia   z niebywałym zaangażowaniem i z równym powodzeniem prowadzi   zajęcia w przedszkolach i szkołach, ucząc poprawnych zachowań w kontaktach z psami.

 

W Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) dwa nowofundlandy są etatowymi terapeutami w ośrodku rehabilitacyjnym.

 

Warto dodać, że co najmniej dwa nowofundlandy pracują w policji w patrolach wodnych.

 

Jednak najbardziej spektakularnym i widowiskowym wydarzeniem są organizowane od dwóch lat obozy pracy wodnej. W tym roku, tradycyjnie w Lidzbarku (29.07-13.08.2006), odbędzie się kolejny, trzeci już obóz, który stał się swego rodzaju lokalna atrakcją. Tradycyjny  przemarsz ulicami tego małego miasta ponad 50 psów wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta i turystów. W roku ubiegłym pokazy naszych psów oglądało kilka tysięcy osób. Już teraz, czyli w połowie marca, udział w obozie zadeklarowało ponad 100 osób!

 

Na nasze obozy przyjeżdżają właściciele nowofundlandów z całej Polski oraz nasi przyjaciele z Belgii i Niemiec. W tym roku spodziewamy się gości także z innych krajów.

 

Przeszkolone na obozach psy ( a oprócz pracy wodnej są to także zajęcia z posłuszeństwa, agility – zabawa z psem polegająca m.in. na pokonywaniu toru przeszkód, propedeutyka dogoterapii)  pomagają  na  polskich  kąpieliskach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.