Relacja z zajęć edukacyjnych w ZS we Wronczynie

wpis w: Dogoterapia | 0

Długo wyczekiwany dzień zaczął się fatalnie – na dworze lał deszcz i panował chłód. Ale cóż robić! Zwinęliśmy swój sprzęt i ruszyliśmy w drogę do okolicznej wsi Wronczyn, gdzie mieści się Zespół Szkół im. Maksymiliana Jackowskiego.

 

U progu budynku natknęliśmy się na „świtę powitalną” złożoną z gromadki dzieci piszczących na widok… psa :D. Następnie ciepło przywitała nas Pani dyrektor Beata Bor i zaprowadziła do sali, w której miały odbywać się szkolenia „Bezpieczny kontakt z psem”. Dookoła panowało wielkie poruszenie- dzieciaki krzyczały, biegały po szkolnych korytarzach i co chwila zaglądały do sali, z niecierpliwością wyczekując zajęć:D. Cóż się dziwić, nie co dzień do szkoły przychodzi pies. I to niezwykły pies.

 

( autor: Kamila Jegieniak kl.3 )

 

Chwila na ostatnie przygotowania i …. zaczynamy.

Do klasy weszła gromadka uroczych maluszków z grupy przedszkolnej i I-ej klasy. Na twarzach dzieci widać było wielkie zdziwienie i zainteresowanie. Przedstawiłam siebie i psa( jak się nazywa, czym się zajmuje), a chwilkę później nadszedł długo wyczekiwany moment – przywitanie się z psem! Dzieci chętnie głaskały psa, podawały mu smakołyki, a co odważniejsi otrzymywali od Cancia soczyste buziaki ;).

 

(autor: Patryk Łuc kl.2 )

 

Przeprowadziliśmy pogadankę na temat czworonogów pracujących w służbie człowiekowi – maluchy bardzo chętnie podawały znane sobie przykłady i z uwagą słuchały opowieści o psach ratownikach wodnych :D. Szkoda tylko, że nie mogliśmy zaprezentować swoich umiejętności ;).

 

(autor: Stasiu Snuszka kl.0 )

 

Następnie omówiliśmy sygnały grożące wysyłane przez psy oraz właściwe zachowanie w obliczu ataku. Przeprowadziliśmy pozorację ucieczki przed psem (tzn. ja udawałam dziecko, które ucieka, krzyczy, macha łapkami, a pies czyli Cano je „atakuje” – mam nadzieje, że dzięki temu widowisku dzieci na całe życie zapamiętają, jak zachowuje się pies gdy się przed nim ucieka), pozorację wyrywania zabawki, której pilnuje pies, a przede wszystkim ćwiczyliśmy pozycje bezpieczne.

 

(autor: Gosia Janiszewska kl.2 )

 

Dzieci bardzo chętnie współpracowały, gdyż przechodził pomiędzy nimi pies i sprawdzał poprawność wykonania zadania. Kto źle zrobił „żółwika” miał za karę ob…lizane uszy 😀 .

Posługując się planszami omówiliśmy, jakich zachowań należy unikać w kontakcie z psem. Nie tylko w kontakcie z obcym psem, ale także naszym pupilem.

 

(autor: Hubert Jagieniak kl.2 )

 

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał niespodziankę- dyplomik, psie kolorowanki i komiks, a także pożegnalnego buziaka od Cancia :D. Maluszki wychodziły z sali bardzo uradowane.

 

(autor: Agata Macias kl.0 )

 

Chwila na odpoczynek i do sali wkroczyła kolejna grupa.

Tym razem dzieci z klas 2 i 3. Podobnie, jak ich młodsi poprzednicy, uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i wykazali się dużą wiedzą i odwagą.

 

(autor: Anita Dolata kl.3 )

 

Emocje towarzyszące spotkaniu były bardzo silne- każdy chciał pogłaskać psa, dać mu buziaka, powiedzieć coś. Niektórzy nie wytrzymywali tego napięcia :D. Wówczas musiałam uciec się do mocniejszych środków dyscyplinujących;), jakim było……. szczeknięcie psa:D. Zapewne nie jeden nauczyciel chciałby mieć taki atut w zasięgu swojej ręki 😉 .

 

(autor: Daria Pytlewska kl.3 )

 

Jako ostatnia, przyszła gromadka uczniów z klasy 4 i 5. Jednak podobnie jak młodsze dzieciaczki , starsi uczniowie najchętniej ćwiczyli „żółwika” i dawali psu smakołyki :D.

 

(autor: Wojtek Kromólski kl. 3 )

 

Nasz pobyt w szkole dobiegł końca. Żal było się żegnać, ale mam nadzieję, że już wkrótce spotkamy się ponownie. Warto dodać, że po wyjściu ze szkoły czekało na nas piękna słoneczna pogoda 🙂 – czyżby uśmiechy dzieci przegoniły chmury ???

 

(autor: Natalia Pikińska kl.3 )

 

Nie udało się nam zrobić fotek, ale dzieci wykonały prace na temat tego co im się najbardziej podobało lub co najbardziej zapamiętały z zajęć.

Do relacji dołączam kilka z nich 😀

 

(autor: Agata Antkowiak kl.0 )

 

(autor: Maria Przybył kl. 2 )

 

(autor: Marika Kelma kl.2 )

 

Serdeczne podziękowania dla:

Pani Dyrektor Beaty Bor – za umożliwienie przeprowadzenie szkolenia „Bezpieczny kontakt z psem” i ciepłe przyjęcie;

nauczycieli uczestniczących w zajęciach – za obecność i współpracę;

wszystkich dzieci z grupy przedszkolnej oraz dzieci z klas 1-5 ZS im. Maksymiliana Jackowskiego we Wronczynie – za okazaną sympatię i zainteresowanie 🙂

PRACA Z WAMI BYŁA WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ

 

Agnieszka Hajduk-Nowicka i Cano( „prawie jak nowofundland” )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.