Choroby uszu u psów

wpis w: Zdrowie | 0

Problemy uszne są jedna z tych „rutynowych” chorób jakie trapią naszych podopiecznych. Dlaczego choroby te są takie popularne ? -odpowiedź jest prosta – sama natura stworzyła tak skomplikowaną strukturę jaką jest psie ucho, które można nazwać inkubatorem dla rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów.

 Szczególnie problem ten dotyczy psów o zwisających uszach a dodatkowo tą skłonność wzmacnia owłosiona skóra ucha. Niektórzy autorzy są zdania ,że 25% przypadków zapalenia ucha jest związane z jego anatomią – brakiem wentylacji, jak również nadmiarem włosa w małżowinie. Sytuacja taka prowadzi do nadmiernego rozwoju bakterii, grzybów i drożdży, które maja wprost idealne warunki rozwoju. Zapach, który wydobywa się z zakażonego ucha jest właśnie efektem przemiany materii tych drobnoustrojów. Również warunki środowiskowe w tym częste kąpiele mogą powodować tą dolegliwość. Jednak nie sama woda, która dostaje się do ucha w czasie kąpieli stanowi problem tylko fakt, że ucho, które jest zwisające uniemożliwia właściwe odparowanie wody,a wzrost wilgoci w uchu ułatwia wzrost bakterii i drożdży. Podobnie rzecz się z temperatura otoczenia- zarówno gorąco jak i chłód maja negatywny wpływ na utrzymanie właściwej flory bakteryjnej w uchu.

Niekiedy przyczyną przewlekłego i nawracającego zapalenia ucha jest choroba alergiczna-atopowe zapalenie skóry, która nasila się w okresie pylenia roślin a leczenie jej jest tylko objawowe i ogranicza się do łagodzenia świądu i bólu.

Również ciała obce u uchu –nawet kłosy traw mogą powodować uszkodzenie skóry ucha, a ciała obce blokujące i podrażniające kanał uszny mogą prowadzić do jego zapalenia. Inne choroby skóry powodujące pęknięcia skóry mogą także stanowić tło tej choroby.

Rzadką przyczyną schorzeń ucha mogą być łagodne zwykle zmiany nowotworowe w postaci guzów, które uniemożliwiają właściwą wentylacje kanałów słuchowych.

 

 

Objawami sugerującymi kłopoty uszne może być drapanie lub tarcie ucha, potrząsanie głową lub jej przechylanie na jeden bok jak również wielka tkliwość ucha. Cecha charakterystyczną zapalenia ucha jest podwyższona ciepłota małżowiny usznej, pojawiający się wyciek ropny lub obrzęk ucha. Czasami zwierze może być pobudzone, a czasem smutne lub osowiałe. Taka sytuacja wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej. Badanie weterynaryjne chorego ucha wymaga wielkiej cierpliwości i delikatności, aby nie przysparzać psu dodatkowego bólu, a czasami zasadne jest podanie zwierzęciu środków przeciwbólowych w celu pobrania materiału do badania. W każdym, bowiem wypadku potrzebne jest wykonanie badania mikrobiologicznego wydzieliny z ucha, na podstawie, którego stworzony będzie antybiogram. Badanie należy wykonać przed podaniem jakichkolwiek leków, aby obraz drobnoustrojów nie był zafałszowany. Czasami konieczne będzie wykonanie prześwietlenia, aby wykluczyć ciało obce w przewodzie słuchowym lub wykonanie prób alergicznych, jeżeli wystąpią ku temu wskazania. Zapalenie ucha zawsze należy rozpatrywać jako stan zapalny w obrębie głowy, czyli w bliskiej okolicy żywotnego organu, jakim jest mózg.

Najczęściej powodem infekcji są drożdżaki, gronkowce lub pałeczka ropy błękitnej.

Zwykle leczenie odbywa się przez podawanie antybiotyków, które usuną infekcję i przyniosą ulgę w bólu, jednak choroba wymaga także starannego czyszczenia ucha i podawania zaleconych przez weterynarza preparatów do środka małżowiny usznej. Uszy powinny być czyszczone tak często jak to konieczne, ale nie nadmiernie. W przypadku zakażeń gronkowcowych należy nastawić się na proces długotrwały i trudny w leczeniu.

Jako leczenie wspomagające może byś stosowane leczenie homeopatyczne-głównym środkiem w leczeniu zapalenia ucha jest Belladonna w potencji D6,którą podajemy na przemian z Mercurius solubilis D12 po jednej kropli w 1 łyżeczce wody 4 do 5 razy dziennie. W razie gdyby wystąpiła również gorączka stosujemy Aconitum D6 co 1 godzinę 1 kropla w 1 łyżeczce wody.

Po cofnięciu się objawów podajemy przez jeden miesiąc 2 razy dziennie Silicea D12 po 1 kropli w 1 łyżeczce wody.

W sytuacji, gdy poprawa jest zbyt wolna i nie przynosi spodziewanych efektów należy wspomóc psa środkami poprawiającymi ogólna odporność organizmu w celu zwalczenia choroby.

Pamiętajmy, że zapobieganie i wczesne leczenie zapaleń ucha zapobiega cierpieniu psa oraz tym wszystkim nieodwracalnym zmianom, do których prowadzi ta choroba tak, że czasami konieczne staje się wykonanie operacji chirurgicznej, która udrożni kanały słuchowe psa.

 

Opracowała na podstawie vetmed.iastste I.Paryjczak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.