Obecnie zdolności transportowe psów są raczej skierowane w stronę sportową a nie użytkową.
Dąży się, aby MKOL zaliczył wyścigi psich zaprzęgów do sportów olimpijskich.
Sportowe wyścigi psich zaprzęgów regulowane są przez Międzynarodową Federację Sporty Zaprzęgowego (International Federation of Sleedog Sport – IFSS) a w Polsce przez regulamin sportowych wyścigów psich zaprzęgów utworzony przez Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów.
Wg powyższego regulaminu wśród sportów psich zaprzęgów rozróżnia się:
- Zaprzęgi na śniegu (sanie),
- Zaprzęgi w warunkach bezśnieżnych (wózki),
- pulka,
- canicross,
- skijoring,
- bikejoring.
Ad. 1 i ad. 2
Zaprzęgi rozgrywa się w 6 klasach – w zależności od ilości psów w zaprzęgu i kategoriach – w zależności od rasy psów biegnących w jednym zaprzęgu. Regulamin określa też minima wiekowe maszerów (ludzi – przewodników), budowę trasy, zasady poruszania się na trasie, konstrukcję sprzętu i samego zaprzęgu. W zaprzęgach bierze udział od 2 do nielimitowanej ilości psów. Wyścigi dzieli się na krótko, średnio i długodystansowe. Wyścigi krótkodystansowe, czyli sprint rozgrywane są na dystansie 5-20 km (w zależności od poru roku i klasy), średniodystansowe – na dystansie 40-100 km a długodystansowe na dystansie minimum 100 km (na jeden etap) lub minimum 160 km, gdy są to wyścigi wieloetapowe.
Ad. 3.
Pulka jest specyficznym rodzajem wyścigu zaprzęgowego na śniegu. W konkurencji tej 1 do 4 psów ciągnie sanie, do których przyczepiony jest narciarz, poruszający się na nartach biegowych.
Ad. 4
W skijoringu – 1 do 2 psów ciągnie tylko narciarza.
Pulka jak i skijoring są uzupełnieniem sportów biegowych na nartach.
Obie konkurencie rozgrywane są na dystansie 10 – 20 km (kobiety) i 10- 30 km (mężczyźni) z tym, że każdy etap musi mieć długość min. 5 km, jeśli rozgrywane są wyścigi wieloetapowe (np. sztafeta 3 lub 4 razy 5-10 km).
Ad. 5
Canicross – to dyscyplina nieco podobna do skijoringu tyle, ze maszer nie biegnie za psem na nartach, lecz na własnych nogach. W jednym zaprzęgu bierze udział tylko 1 pies i 1 człowiek.
Konkurencja ta jest rozgrywana na dystansie sprinterskim 2,5 – 3 km bądź na dystansie normalnym 6-8 km.
W skijoringu i canicrossie pies (psy) jest (są) połączony z maszerem a pomocą specjalnej uprzęży. Składa się ona z szorek dla psa, liny z amortyzatorem oraz pasa biodrowego maszera.
Ad. 6.
Bikejoring – pies ciągnie rowerzystę. Zaprzęg składa się z maszera poruszającego się na rowerze i 1 psa. Pies przyczepiony jest do roweru za pomocą amortyzowanej liny.
Klasa podzielona jest na juniorów i zawodników dorosłych a ci na kobiety i mężczyzn. Zawody rozgrywa się na dystansie 6-8 km bez względu na płeć zawodnika.
Idea sportów psich zaprzęgów jest masowość, czyli skierowani w stronę wszystkich zainteresowany, wykorzystywanie naturalnych predyspozycji psów do ciągnięcia i współpracy z człowiekiem.
W zawodach mogą brać udział zawodnicy nieletni i tak: w canicrossie minimum 6 letni, skijoringu minimum 14 letni, pulce minimum 17 letni, zaprzęgach – 12 letni (max. 2 psy), 14 letni (2-4 psy), 16 letni (4-6 psów), przy czym osoby nieletnie nie mogą kierować zaprzęgiem składającym się z więcej niż 6 psów. Dla zawodników nieletnich skraca się dystanse wyścigów od 0,5 do 7 km w zależności od dyscypliny, wieku zawodników oraz tego czy są rozgrywane w warunkach bezśnieżnych czy na śniegu.
Autor: Sławek Nowak
Dodaj komentarz