Czy psy widzą świat w kolorach czy też nie?

wpis w: Zdrowie | 0

Narząd wzroku psa jest nieco inaczej skonstruowany niż narząd wzroku człowieka. Przede wszystkim psy widzą świat szerzej – ich pole widzenia obejmuje w zależności od rasy 240 do 270 stopni, oko ludzkie widzi jedynie 200 stopni horyzonu.

Pies lepiej widzi o zmroku i w nocy niż człowiek.

Ale pies spostrzega też inaczej barwy. Ta wiedza będzie miała istotne znaczenie podczas uczenia aportowania czy podczas zabawy.

Podstawowymi barwami jakie widzi pies to niebieski i żółty.

Naukowcy w wielu krajach przeprowadzali badania psów i innych gatunków psowatych w tym kierunku i określili prawdopodobną paletę barw jaką postrzega pies w stosunku do postrzegania jej przez człowieka. Możemy więc skonstruować tabelkę porównawczą:

 

Barwa widziana przez ludzkie oko

Barwa widziana przez psie oko

Ciemno czerwony

czarny

Jasno czerwony

Ciemno szary

zielony

szary

niebieski

niebieski

fiolet

Ciemno niebieski

żółty

Jasno żółty

pomarańcz

Jasno brązowy

biały

biały

 

Generalną uwagę trzeba zwrócić na to, że pies nie odróżnia tak szerokiej palety barw i nie widzi świata tak jaskrawo jak my, spostrzega jednak kolory acz niektóre inaczej niż człowiek. Nie odróżnia też szczegółów obiektu. Bliskie obiekty widzi jak by lekko zamglone i nie ostre. Lepiej widzi rzecz w ruchu niż w statyce. Dlatego w pracy w wodzie zaczynamy od ćwiczeń z aportem którego wyrzut jest wyraźnie przez psa widoczny i obserwowany. Pies może nie widzieć aportu unoszącego się na fali tym bardziej jeśli jest on w kolorze zlewającym się z kolorem wody.

Z powyższej tabelki wynika, iż aport używany do pracy w wodzie powinien być żółty, pomarańczowy bądź biały. Aport do ćwiczeń na trawie niebieski. Najlepiej jednak by były one różnokolorowe ale aby plamy (ciapki) były duże bo inaczej będą się zlewały. Np. rzutkę do wody można zrobić z żółto-czerwonej linki. Przeszkody  w torze do ćwiczeń agility powinno się robić z elementów niebieskich, żółtych bądź pomarańczowych.

Dla człowieka wzrok jest zmysłem priorytetowym dla psa natomiast trzeciorzędnym po węchu i słuchu, dlatego  słabo widzący pies daje sobie w życiu o wiele lepiej radę niż słabo widzący człowiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *