Choroby stawów u molosów

wpis w: Zdrowie | 0

Choroby stawów u molosów, również dzięki Izie

Inne bardzo kłopotliwe dolegliwości psów ras olbrzymich to szeroko pojęte choroby stawów. Nowofundland nie jest rasą, która potrafi poradzić sobie w ruchu oszczędzając chorą kończynę, po prostu kończy się to niemożnością podniesienia się, czy zejścia ze schodów (nie każdy mieszka na parterze).

Z tego właśnie względu stawy powinny znajdować się pod szczególną ochroną i to już od pierwszego dnia, kiedy mamy pieska w domu. Jako rasa szybko rosnąca wszelkie zaniedbania i niedopatrzenia prowadzą do poważnych kłopotów w dorosłym życiu psa. Szczególnie powinno się zwracać uwagę na odpowiednią karmę i ewentualne dodatki żywieniowe podawane za zgodą weterynarza, a każda kulawizna powinna być konsultowana.
Jedną z chorób stawów jest osteochondroza stawu ramiennego polegająca na nieprawidłowym wzroście chrząstki nasadowej kości długiej i choć nazwa sugeruje staw ramieniowy choroba dotyczy każdej chrząstki stawowej w ciele psa.
http://www.vetserwis.pl/staw_ramienny.html

Bardziej znaną chorobą stawową jest dysplazja stawu biodrowego, która w pewnym stopniu jest ograniczona przez wprowadzenie obowiązkowych badań w tym kierunku.
http://www.vetserwis.pl/dysplazja.html

Wraz z wiekiem, jak również z przyrostem wagi ciała psie stawy zużywają się i pojawia się problem zmian zwyrodnieniowych, które znacznie ograniczają życie psa i nasze jako opiekuna. Pojawia się konieczność ciągłego stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które przecież nie są obojętne dla organizmu psa.
http://www.vetserwis.pl/zwyrodnienie.html

opracowała Iza Paryjczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.