Jak można wykorzystać talent pociągowy nowofundlanda?

Po, mimo że nowofundlandy nie biorą udziału w sporcie zaprzęgowym ich zdolności pociągowe wykorzystywane mogą być w codziennym życiu, ale również przeprowadza się konkursy o charakterze sportowym wg zasad określonych w  stosownych regulaminach klubów nowofundlanda. Coraz więcej krajów interesuje się przeprowadzaniem tego typu zawodów. Pierwotnie czyniły to kluby nowofundlanda w USA, Wielkiej Brytanii teraz także czynią to Niemcy.

Zasady tych regulaminów oparte są na naturalnych zdolnościach nowofundlandów do pracy pociągowej i przyjemności, jaką potrafi on czerpać ze współpracy z człowiekiem a nie na szybkości, wytrwałości jak w przypadku regulaminów psich zaprzęgów.

Większość osób zajmujących się pracą pociągową z nowofundlandem czyni to przede wszystkim dla wspólnej przyjemności kierując się nie tyle chęcią współzawodnictwa, ale raczej chęcią pokazania, jakimi fantastycznymi umiejętnościami dysponują te psy, jak pięknie mogą wyglądać zaprzęgi składające się z jednego czy nawet kilku nowofundlandów. Niektóre kraje np. Dania przeprowadzają konkursy, w których główną rolę gra konstrukcja aparatów zaprzęgowych, wzajemne dopasowanie psa do sprzętu i człowieka. Takie zawody są przeprowadzane podczas Gold Cupu – klubowej wystawy nowofundlandów w Danii.

Nigdzie nie prowadzi się prób uciągu, w który sprawdza się możliwości uciągnięcia jak największego ciężaru. Jest to słuszne, bo tego typu konkurencja może narazić nowofundlanda na ciężkie uszkodzenia serca, poważne kontuzje. Jednak w regulaminach pracy pociągowej np. a Wielkiej Brytanii istnieje konkurencja, w której pies musi pokonać określony dystans z określonym obciążeniem. Jednak nie wymaga to od psa włożenia wysiłku ponad miarę jego możliwości.

Najczęściej  zdolności pociągowe nowofundlandów wykorzystywane są nie do celów sportowych, lecz po prostu w praktyce. Nowofundlandy świetnie sprawdzają się ciągnąc sanki czy wózki z dziećmi, bo to z jednej strony sprawia dzieciom wielką frajdę a z drugiej jest bardzo bezpieczne, ponieważ nowofundland nie biegnie szybko, jest delikatny, posłuszny.

Warto propagować tego typu wykorzystanie nowofundlandów.

Psy ciągnąc sanki czy wózek muszą być wyposażone w odpowiednie uprzęże, które nie ograniczają ruchów, a wręcz przeciwnie umożliwiają prace najsilniejszych partii ciała. Uprząż musi być dobrze dopasowana. Nie wolno dopuszczać by jakikolwiek aparat zaprzęgowy był przyczepiony do obroży psa.

 

Autor: Sławek Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *